Turystyka

Sentymentalne miasto

Sandomierz to miasto sentymentalnie. Wielu turystów wraca tutaj z dużą radością. Dojazd do Sandomierza jest bardzo dobrym miejscem wypoczynkowym. Nie ma tu wielkomiejskiego zgiełku. Jest to miejsce dla osób podróżujących samotnie, w parze oraz dla rodzin z dziećmi. Jest tutaj mnóstwo zabytków sakralnych i świeckich, dlatego będzie nad czym się zatrzymać.

Atuty sandomierskiej ziemi

Jest tutaj mnóstwo ścieżek, którym można poświęcić sporo czasu. Dla wędrowników to dobra wiadomość. Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica oraz Architektury Drewnianej. Stary Rynek jest bardzo dobrze wykorzystany turystycznie, można po nim spacerować i podziwiać starą architekturę urbanistyczną. Gotycka Brama Opatowska to punkt obowiązkowy, bo widać z niej piękną panoramę wraz z przepływającą tuż obok Wisłą.

Stary Rynek to również stary, renesansowy ratusz, gdzie mieści się dział muzeum oraz Lapidarium w Podziemiach i Sala Ślubów na piętrze. Noclegi Sandomierz oferuje różnorodne, nawet Zamek Królewski jest otwarty dla turystów, którzy pragną nocować w takich oryginalnych warunkach.

Sakralny Sandomierz

Bazylika Katedralna to niezwykła, bardzo stara budowla. Oprócz samego wnętrza warto zobaczyć dobrze zachowaną polichromię, czyli wielobarwną ozdobę malarską sufitów, ścian i sklepień. W Sandomierzu jest jeszcze mnóstwo innych pięknych kościołów i klasztorów wraz z ogromnymi cmentarzami.

Te wszystkie obiekty sakralne warto zobaczyć dokładnie, dlatego na Sandomierz warto zarezerwować sobie kilka dni. W środku Kościołów jest dużo do zobaczenia. Warto przyglądnąć się każdemu szczegółowi. Wszelaki nocleg Sandomierz ma tak umieszczony, aby wszędzie było bardzo blisko.

Aktywny Sandomierz

W mieście można również zażyć aktywności na zewnątrz, spacerów czy rowerów. Na pewno bardzo polecany jest wąwóz świętej Królowej Jadwigi, który ma długość 500 metrów, a wystające z niego drzewa tworzą niezwykłą, skłaniającą do refleksji atmosferę. O każdej porze roku wąwóz jest piękny. Znajduje się on na bardzo długiej ścieżce spacerowo-rowerowej, dlatego po zobaczeniu wąwozu można kontynuować zdobywanie tej ścieżki.

Sandomierz cenią sobie bardzo rowerzyści. Jest tutaj bardzo dużo ścieżek, które sprzyjają uprawianiu tej aktywności. Szczególnie latem i wiosną ruch rowerowy jest tutaj wzmożony. Latem na rowerach można oglądać piękne, zielone sady, których jest tutaj naprawdę dużo. Sandomierz ma rozrywek mnóstwo do zaoferowania każdemu turyście, który tutaj przybędzie.