Własny sklep to jeden z najczęściej wymienianych pomysłów na biznes. Myśląc sklep coraz częściej mamy jednak na myśli e-sklep działający w sieci. Co roku w Polsce pojawia się ok. 5000 e-sklepów co najlepiej pokazuje popularność tego pomysłu na biznes. W poniższym tekście chcemy jednak przybliżyć temat własnego sklepu z chemią gospodarczą jako pomysłu na biznes.
Covid-19 zmusza nas do wielu zmian
Począwszy od marca 2020 roku, gdy został wprowadzony tzw. lockdown, czyli bardzo mocne ograniczenie działalności wielu przedsiębiorstw tysiące Polaków znalazło się w tarapatach. Wiele osób straciło pracę lub zostało im ograniczone dotychczasowego wynagrodzenie. Podczas gdy wiele branż znalazło się w tarapatach, były jednak takie, które poradziły się całkiem dobrze. Jedną z nich były sklepy internetowe. Polacy od lat coraz chętniej kupują w sieci, ale lockdown spowodował, że wartość zakupów w e-sklepach zanotowała niespotykane dotychczas wzrosty i to w sklepach z najróżniejszych branż. Siłą rzeczy jednym z pomysłów na kryzys stał się własny e-sklep.
Dlaczego chemia gospodarcza?
Planując uruchomienie sklepu pozostaje nam zawsze kluczowe pytanie. Czym warto handlować? Konkurencja na rynku jest coraz większa, marże na wielu produktach nie są duże, co utrudnia osiągnięcie zysków przynajmniej w pierwszych tygodniach od jego startu. Dlatego poszukując asortymentu do sprzedaży warto zastanowić się co klienci chętnie kupują i co ważne, jak często to kupują? Nie bez przyczyny dużą popularnością cieszą się sklepy z tzw. FMCG, czyli produktami, które są regularnie nabywane. Jednym z takich produktów jest bez wątpienia chemia gospodarcza. Nie ma chyba domu, w którym nie znajdziemy proszków do prania, płynów do zmywania, mycia podłóg, szyb itp. Bardzo często sklepy z chemią gospodarczą kojarzą się nam z różnymi bazarkami, rzadziej ze sklepami w galeriach handlowych. Sklep stacjonarny to jednak jedno, a gdyby wesprzeć go wersją online?
Dobra lokalizacja to połowa sukcesu
Każdy, kto kiedykolwiek miał sklep, punkt usługowy wie jak istotna jest jego lokalizacja. Bardzo często determinuje ona wręcz czy dany sklep przetrwa. Konkurencja, asortyment, ceny to wszystko ma znaczenie, ale bez dobrej lokalizacji trudno o sukces. Mając to na uwadze, warto od razu planować sklep internetowy. Będzie on doskonałym uzupełnieniem dla stacjonarnego i na odwrót. Stali klienci mogą odwiedzać nasz sklep i kupować towar na miejscu, a e-sklep posłuży do szukania nowych klientów i sprzedaży wysyłkowej. W ten sposób nie będziemy ograniczeni do klientów z najbliższego rejonu.
Skąd brać towar do swojego sklepu?
Jeśli podjęliśmy już decyzję o założeniu sklepu z chemią, należy go zatowarować czyli kupić produkty, które planujemy sprzedawać. Możemy to zrobić na dwa sposoby.Pierwszym i najczęściej spotykanym jest zaopatrywanie się w jednej z hurtowni z chemią gospodarczą np. https://www.merkurygdynia.pl. Wybierając hurtownię, należy zwracać uwagę na trzy czynniki.Po pierwsze asortyment. Im jest on szerszy, tym lepiej, gdyż będziemy w stanie zaoferować naszym klientom duży wybór produktów.Po drugie ceny. Im są korzystniejszy, tym lepiej. Zarabiamy na marży także każda złotówka na produkcie przy dużej skali ma znaczenie. Po trzecie warunki dostaw. Idealnie, jeśli hurtownia znajduje się względnie blisko nas. Wówczas koszty dostaw będą odpowiednio niskie. Robiąc często zakupy należy mieć to wkalkulowane w koszty.Drugi sposób to zaopatrywanie się bezpośrednio u producenta produktów. Ma to swoje ogromne plusy w postaci cen, ale może być trudno nam sprostać wymogom co do minimalnej ilości zakupów, jakie należy zrobić. Producent sprzeda nam towar, ale zazwyczaj w paletach, niepojedynczych paczkach. Należy mieć to na uwadze.