Strona główna » Zadbaj o komfort cieplny w mieszkaniu
Dom i Wnętrze

Zadbaj o komfort cieplny w mieszkaniu

Temperatura panująca w mieszkaniu ma ogromny wpływ na samopoczucie domowników. Latem marzymy o przyjemnym chłodzie, który zapewni ulgę od dokuczliwych upałów, natomiast jesienią i zimą kojąco działa na nas ciepło rozgrzanego pokoju. Jak sprawić, żeby w domu zawsze panowała przyjemna temperatura?

Jaką temperaturę lubimy najbardziej?

Dla osób dorosłych zalecana temperatura w pokojach dziennych wynosi 20°C. Zdrowy i spokojny sen zapewniamy sobie, kiedy temperatura spada do około 18°C. Abyśmy komfortowo czuli się w swoich czterech kątach, maksymalna temperatura w mieszkaniu latem nie powinna przekraczać 24°C, a zimą – 20°C. Kontrola temperatury powietrza zimą i jesienią nie stanowi problemu – wystarczy podkręcić grzejnik i poczekać, aż temperatura pomieszczenia osiągnie zadowalający poziom. Większym problemem jest zapanowanie nad przyrostem temperatury latem. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się klimatyzatory wyposażone w termostat, który reaguje na nagły wzrost temperatury.

Wilgotność powietrza

Utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza jest kłopotliwe szczególnie zimą. Proste nawilżacze powietrza, wolnostojące albo montowane na kaloryferach, skutecznie eliminują problem suchego powietrza, co ważne jest szczególnie podczas snu.

Odpowiednie okna

Izolacja cieplna w ogromnej mierze zależy od stolarki okiennej. Im okna są szczelniejsze i im mniejszy parametr przenikalności cieplnej posiadają, tym łatwiej zapanować nad temperaturą w mieszkaniu. Największy komfort cieplny zapewniają okna pasywne – modele dedykowane nowoczesnym i ekologicznym domom pasywnym. Popularność świadomego zachodniego budownictwa dotarła również do Polski. Na rodzimym rynku pojawiły się firmy, takie jak okna-internorm.pl, które oferują certyfikowane okna i drzwi pasywne, spełniające wyśrubowane normy zapewniające najlepszą na rynku termoizolację.

pnet.org louds.pl eble.pl