Strona główna » Zmywarka – przyjaciel czy wróg sztućców?
Ciekawe

Zmywarka – przyjaciel czy wróg sztućców?

Zmywarka w ostatnich latach stała się w większości domów sprzętem ważnym w takim samym stopniu jak lodówka czy piekarnik. Ciężko wrócić do starych metod ręcznego mycia naczyń, kiedy wystarczy nacisnąć jeden guzik, a maszyna robi wszystko za nas. Wysoka temperatura i ostre detergenty przeważnie nie szkodzą naczyniom, jednak w niektórych przypadkach zaleca się rezygnacje z mycia w zmywarce na rzecz tradycyjnych sposobów. Czy sztućce, tak intensywnie eksploatowane w naszych domach, można myć w zmywarce bez szkody dla ich powierzchni? Sprawdź!

Stal stali nierówna

Obecnie do produkcji sztućców używa się głównie stali nierdzewnej. Na rynku dostępne są modele wykonane z metalu o zróżnicowanej jakości. Każdy element kompletu powinien być opatrzony symbolem 18/0, 18/8 lub 18/10. W ten sposób oznacza się średnie stężenie podstawowych pierwiastków użytych do produkcji wyrobów, czyli chromu i niklu. Pierwsza cyfra wskazuje na procentową zawartość chromu, natomiast druga – niklu. Im wyższą zawartość niklu posiadają w swojej strukturze sztućce, tym bardziej są one odporne na zarysowania, matowienie i rdzewienie. Wysokiej jakości produkty, takie jak sztućce Gerlach, możesz bez obaw myć w zmywarce. Srebrzysta powłoka z niklu chroni sztućce przed niekorzystnym wpływem środków myjących i wysokiej temperatury.

Warto pamiętać

Aby sztućce zachowały nienaganną formę przez długie lata, warto po zakończonym myciu osuszyć i wypolerować każdy element przy pomocy miękkiej ściereczki. Sztućce o zerowej zawartości niklu (czyli modele dedykowane głównie alergikom) powinny być myte ręcznie.
Na stronie gerlach.pl znajdziesz eleganckie i solidne komplety sztućców, które bez obaw możesz poddawać mechanicznemu myciu.

equarterdevelopment.org tle-cgi.com pnet.org