Już od dawna da się zauważyć różnicę między życiem polskiego i niemieckiego emeryta. W Niemczech na porządku dziennym jest widok seniora wraz z osobistym opiekunem. Opieka nad seniorami w Niemczech to pełnoetatowe zajęcie, którego chętnie podejmuje się coraz więcej osób. Nie jest to praca łatwa, a szeroki zakres obowiązków nie pozwala się nudzić.
Opiekun to nie pielęgniarka
Mówiąc o opiece nad seniorem trzeba podkreślić jedną, ważną różnicę – opiekun nie jest pielęgniarką. Do jego obowiązków należą niektóre elementy pracy pielęgniarki, ale opiekun nie jest uprawniony do wykonywania nawet najprostszych zabiegów medycznych.
Opieka nad seniorami w Niemczech wiąże się więc z dbaniem o ich dobrostan fizyczny. Do obowiązków opiekuna należy pomoc w codziennych czynnościach, jak utrzymanie higieny lub ubieranie się. Opiekun pomaga w myciu się, czesaniu lub wiązaniu butów. Wykonuje też mniej „wdzięczne” czynności, jak np. zmiana pieluchomajtek.
Pomoc domowa
Opiekun niemieckiego seniora jest też często pomocą domową. Odpowiada za gotowanie, sprzątanie, utrzymanie odzieży w czystości i inne obowiązki związane z prowadzeniem domu. Nie każdy opiekun się tym zajmuje, ale wielu z nich godzi się na te dodatkowe obowiązki w zamian za większe wynagrodzenie.
Z wymienionych już codziennych czynności dla seniorów najważniejsze jest zwykle gotowanie. Stan zdrowia osoby starszej wymaga niekiedy utrzymania specjalnej diety. Opiekun odpowiada więc za przygotowywanie posiłków zgodnie z zaleceniami lekarza lub dietetyka oraz pilnuje, aby senior nie spożywał niczego, co może mu zaszkodzić.
Pomoc w codziennym życiu
Do standardowych obowiązków opiekuna niemieckiego seniora należy także udzielanie pomocy w codziennych aktywnościach. Należą do nich, np. wyjście na zakupy lub dojazd na wizytę do lekarza. Opiekuni, którzy towarzyszą seniorom sprawnym fizycznie są odpowiedzialni także za ich aktywizację ruchową. Do ich obowiązków należą więc również codzienne spacery, wyjście do teatru, kina, klubu książki, itp.
Aktywizacja dotyczy również sprawności umysłowej seniora, szczególnie w przypadku osób chorych na choroby otępienne, np. chorobę Alzheimera. Codzienna rozmowa i zadawanie nieskomplikowanych pytań polepszają stan seniora i zachowują jego sprawność umysłową.
Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care