Strona główna » Choroby kręgosłupa
Zdrowie i Uroda

Choroby kręgosłupa

Kręgosłup to ważna część układu kostnego utrzymująca ciało w pinie i osłaniająca rdzeń kręgowy. Składa się z 24 kręgów i 2 kości powstałych ze zrośniętych kręgów. Kręgosłup podzielono na 5 odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny. Poszczególne kręgi oddzielone są krążkami międzykręgowymi nazywanymi popularnie dyskami. Z uszkodzenie dysków związanych jest wiele schorzeń kręgosłupa (http://portaldlazdrowia.pl/kategoria/choroby/choroby-kregoslupa/). Oto kilka schorzeń kręgosłupa wartych pobieżnego omówienia.
• Rwa kulszowa wywoływana jest przez ucisk na rdzeń kulszowy w lędźwiowej części kręgosłupa (http://portaldlazdrowia.pl/rwa-kulszowa/). Potocznie nazywana atakiem korzonków. Typowy objaw rwy kulszowej to ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, promieniujący wzdłuż pośladka poprzez udo, podudzie, aż do stopy. Mrowienie i drętwienie części ciała to objaw dodatkowy. Jak najłatwiej rozpoznać rwę kulszową? Trzeba położyć się na plecach i spróbować podnieść nogę. Jeśli pojawi się ból uniemożliwiający dalszy ruch, to jest rwa kulszowa. Bóle często ustępują samoistnie, ale nie oznacza to rezygnacji z diagnostyki. Przyczyny mogą być różne: dyskopatia, nowotwory, cukrzyca, stany zapalne.
• Dyskopatia kręgosłupa to przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Wieloletnie przeciążenie krążka międzykręgowego, na przykład poprzez pracę siedzącą, prowadzi do jego osłabienia i wysuwania się jądra miażdżystego poza obręb kręgów. Jądro może wówczas uciskać na rdzeń kręgowy albo korzenie nerwów i powodować rwę kulszową. Leczenie zazwyczaj polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a po ustąpieniu ostrych objawów wskazane jest podjęcie rehabilitacji. Oczywiście trzeba zweryfikować swój tryb życia i zadbać o prawidłową pozycje siedzącą nie tylko w czasie pracy (potrzebny dobry fotel ergonomiczny). Właściwe nawyki dotyczące siedzenia, schylania się podnoszenia cięższych przedmiotów, konieczne są nie w czasie pracy, ale również w codziennym życiu.
To tylko niektóre schorzenia kręgosłupa. Na wiele z nich nie mamy wpływu, ale przed wieloma z nich możemy się uchronić, przestrzegając pewnych zasad.

Wysoki stolik do kuchni Industrialna konsola z półką do przedpokoju Sejf do kampera przyczepy na wymiar