Strona główna » Jak zbudować energooszczędny dom – projekt idealny
Ciekawe

Jak zbudować energooszczędny dom – projekt idealny

Budowa taniego domu nie jest łatwa. Chcąc postawić na działce wysoce energooszczędny budynek, należy przede wszystkim skupić się na wybraniu jego odpowiedniego projektu. Liczyć się w nim będzie zarówno wielkość obiektu mieszkalnego, jak i nawet rozkład pomieszczeń.

Optymalna wielkość budynku

Nie da się zbudować ogromnego i jednocześnie taniego domu energooszczędnego. Tak naprawdę im mniejszy jest budynek, tym tańszy staje się on w utrzymaniu. W większych domach ciepło musi bowiem przenikać przez gigantyczne przegrody, dlatego codziennie jest zużywane w ogromnych ilościach. W małych domach powierzchnie przegród są natomiast niewielkie, co zapobiega utracie energii cieplnej.
Zasada nr 1 jest zatem bardzo prosta – chcąc wybudować tanie domy energooszczedne, trzeba zdecydować się na projekty budynków o niewielkich rozmiarach. Co jednak ciekawe – na to, ile ciepła będą one zużywać, wpływać może także ich kształt, a nie wyłącznie sam rozmiar. Rodzaj konstrukcji budynku też należy wziąć pod uwagę.

Idealny kształt domu

Z kształtem budynku mieszkalnego nie warto przesadnie kombinować. Tutaj, jak zresztą niemalże zawsze, najlepiej sprawdzają się najprostsze i standardowe rozwiązania. Marząc o tanim domu energooszczędny, wystarczy wybrać ten o kształcie typowej bryły geometrycznej. Dzięki temu, iż budowa takiego budynku jest prostym procesem dla większości firm budowlanych, zmniejsza to ryzyko popełnienia podczas niej pewnych błędów.
W obecnych czasach w Polsce nie powstaje zbyt wiele domów parterowych, ludzie coraz mocniej od nich odchodzą. Jest to dobra zmiana, ponieważ te popularne niegdyś budynki bez pięter nie są w żadnej mierze energooszczędne, gdyż ciepło ucieka w nich przez dach, który zajmuje ogromną powierzchnię. Odwrotnie wygląda to w przypadku domów piętrowych.

Rozkład pomieszczeń

Projekty domów wskazują nie tylko zewnętrzny wygląd budynków, ale także i ich wnętrza. Warto zwrócić uwagę na to, jak zostały w nich rozmieszczone poszczególne pomieszczenia. Ich układ pokaże, czy dom jest energooszczędny.
Tanie domy energooszczedne zawsze od strony południowej posiadają pomieszczenia oddane do codziennego użytku. Pozostałe, czyli np. schowki czy garaż, umieszcza się od strony południowej. Nie dość, że jest to rozwiązanie energooszczędne, to jeszcze zaprezentowany rozkład pomieszczeń zdecydowanie ułatwia życie wszystkim domownikom.
Artykuł powstał we współpracy z firmą HOGER

https://gazetastonoga.pl/kuchnia-w-stylu-loft-modny-i-funkcjonalny-wybor/ https://4sch.pl/ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-designu-i-wydajnosci/ https://beesafe.pl/porady/czechy-samochodem/