Strona główna » Przegląd klimatyzacji – dlaczego należy go robić?
Motoryzacja

Przegląd klimatyzacji – dlaczego należy go robić?

Klimatyzacja – niegdyś luksusowe udogodnienie w nielicznych samochodach, dziś w większości aut to już standard.Z tego też względu standardem powinien być także przegląd klimatyzacji, niestety nie zawsze jest. Kierowcy zapominają o nim i szkodzą przez to swojemu zdrowiu. Sprawdź dlaczego należy robić przegląd klimatyzacji i co warto wiedzieć na ten temat.

 

Klimatyzacja to duże udogodnienie w upalne dni

Zapewnia komfort jazdy i zwiększa bezpieczeństwo, chroniąc kierowcę oraz pasażerów przed przegrzaniem organizmu. Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o to, by była sprawna i oczyszczona. Nawet gdy klimatyzacja całe lato działała sprawnie, to wcale nie oznacza, że w następnym sezonie nadal będzie sprawna. Długi okres nieużywania klimatyzacji często skutkuje uszkodzeniami jej części. Z tego względu warto zadbać o przegląd klimatyzacji już wiosną – radzi specjalista z AutoStrefa – części samochodowe Śląsk

Dobrym pomysłem na zapobieganie awariom klimatyzacji poza sezonem jest uruchamianie jej minimum raz na dwa tygodnie na kilka minut, nawet jeśli pogoda do tego nie zachęca. Warto jednak robić to, gdy temperatura nie spada poniżej zera, w innym przypadku klimatyzacja może się nie uruchomić ze względu na oprogramowanie układu chłodzącego.

Dlaczego należy robić przegląd klimatyzacji?

Są dwa zasadnicze powody, przez które przegląd klimatyzacji powinien być dla wszystkich właścicieli samochodów koniecznością. Po pierwsze – jeśli klimatyzacja zostanie uruchomiona po raz pierwszy po długiej przerwie dopiero w momencie, gdy na zewnątrz są już upały, a my wybieramy się akurat w dłużą podróż, może to być niebezpieczne i nieprzyjemne. Długa podróż bez klimatyzacji może spowodować zasłabnięcie, którego skutki za kierownicą mogą być bardzo poważne. Po drugie – nawet jeśli klimatyzacja okaże się działać, w czasie zimy, gdy wilgoć jest duża, mogło dojść do zagrzybienia klimatyzacji. Dużo korzystniejsze jest, by wyszło to podczas przeglądu, a nie w czasie podróży. Używanie zagrzybionej klimatyzacji jest bardzo szkodliwe dla dla dróg oddechowych. Może także wywołać alergie.

Warto mieć na uwadze, że awarie klimatyzacji bywają bardzo kosztowne. Dlatego najlepiej stale kontrolować stan klimatyzacji i zapobiegać usterkom. Na przegląd klimatyzacji najlepiej wybrać się wiosną oraz po sezonie. Dzięki temu unikniesz kolejek w serwisach, a także zdążysz dokonać ewentualnych napraw czy wymian części zanim temperatury znacznie wzrosną.

stitutionfair.org eplus.waw.pl lbladdersymptoms.org