Strona główna » Strój jeździecki: bryczesy
Ciekawe

Strój jeździecki: bryczesy

Jazda konna przynosi ciału i umysłowi ogrom korzyści – Aby czerpać maksimum przyjemności z tego sportu i zminimalizować ryzyko upadku z konia, należy zapatrzyć się w odpowiedni strój. Jednym z najważniejszych elementów sportowego zestawu profesjonalnego zawodnika i amatora są bryczesy, czyli specjalne spodnie na konia. Czym różnią się one od standardowych legginsów? Sprawdź!

Spodnie na konia kontra legginsy

Idealnie dopasowane do ciała, elastyczne bryczesy na pierwszy rzut oka przypominają klasyczne legginsy. Jednak, w przeciwieństwie do używanych do biegania czy gimnastyki spodni, bryczesy nie posiadają szwów po wewnętrznej stronie nogawek, co pozwala uniknąć tarcia. Kilka godzin jazdy na koniu w legginsach kończy się oparzeniami i bolesnymi otarciami. Wybierając profesjonalne spodnie na konia, zapewniasz sobie maksymalną wygodę.

Bryczesy używane są zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Wykonane najczęściej z poliestru, wiskozy i elastanu zapewniają optymalną cyrkulację powietrza, chronią przed otarciami i nie krępują ruchów. Idealnie przylegają do ciała w dolnej partii. Przeważnie nogawki zakończone są rzepem albo specjalnym zwężeniem.

Bryczesy z pełnym i częściowym lejem

Charakterystyczną częścią bryczesów jest lej, czyli wzmacniana część wykonana ze skóry lub silikonu. Dzięki dodatkowym kawałkom materiału jeszcze bardziej zmniejsza się ryzyko powstania otarć. Ich zadaniem jest również zwiększenie przyczepność jeźdźca do siodła, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy. Producenci oferują modele z lejem pełnym (umieszczonym na całej powierzchni styku z siodłem) lub częściowym (znajdującym się po wewnętrznej stronie łydek i kolan).

 

icfm.org nivorous-plants.pl bardirovka.com